Výběr golfového vybavení

ZPĚT na úvodní stránku golfového průvodce.

Dalším důležitým krokem je umět si správně vybrat golfové vybavení.

Z čeho se skládá golfová hůl?

Z hlavy, shaftu a gripu. Velikost hlavy se mění podle typu hole, mění se i její natočení, tzv. úhel úderové plochy. Shaft je "tyč" držící hlavu hole. Hlava a shaft je spojena krčkem, používaný anglický výraz "hosel". Grip je horní čast shaftu, kterou drží hráč, proto je velmi důležité, aby grip byl příjemný při uchycení, neklouzal a byl správně na shaftu nasazený. Součástí hole jsou samozřejmě i další podpůrné části a částice, které ale hráč nepotřebuje znát, protože tuto funkci už za vás udělal samotný výrobce :-)

Popis standardní golfové výbavy v bagu

Driver - nejdelší hůl s největší hlavou. Používá se na odpališti každé jamky při prvním dlouhém odpalu. Driverem se hraje z tzv. týček (k popisu golfového příslušenství se dostaneme později). Každý výrobce nabízí několik variant driveru. Liší se sklonem úderové plochy a tvrdostí shaftu. Obě tyto vlastnosti jsou závislé na úrovni hráče a jeho rychlosti švihu.

Fairway wood - fervejové dřevo. Menší alternativa driveru. Vhodné je na dlouhé odpaly i mimo odpaliště. Dřevem můžete hrát z týčka i bez něj. I u fervejového dřeva nabízí každý výrobce několik variant. Dřeva se liší sklonem úderové plochy a tvrdostí shaftu. Opět jsou tyto vlastnosti závislé na úrovni hráče.

Hybrid - přechodná hůl mezi dřevem a železy. Hybrid je velmi užitečná hůl. Hrát s ním můžete jak z odpaliště, tak i z ferveje. Má spíše neutrální použití. S hybridem se dá zahrát pěkné dlouhé i kratší rány. I tato hůl nabídne hned několik variant, správný výběr je opět závislý na úrovni hráče.

Irons - železa. Nejpoužívanější hole z celého setu. V sadě želez najdete různě dlouhá železa s různým způsobem použití. Záleží jakou ránu, tedy jak daleko, potřebujete zahrát. Vysoká železa, to jsou železa č. 2, 3, 4, jsou náhradami hybridů a zároveň tato železa můžete v bagu nahradit hybridy. Slouží k delším ranám, leží-li vám míček ještě daleko od jamky. Železa č. 5, 6 a 7 jsou brána jako střední železa. Jsou vhodná pro začínající hráče. S těmito železy se nejlépe naučíte správnému držení těla při švihu, správnému držení železa, švih a přesnost rány. S těmito železy se hraje z ferveje (klidně i mimo něj :-) ), jste-li před jamkou cca 80-120m. Železa č. 8 a 9 jsou hole na krátkou hru, tzn. leží-li vám míček před jamkou cca 60-80m. Do sady želez se také počítají wedge, a to PW (Pitching Wedge), AW (Approach Wedge, někdy známá také jako GW - Gab Wedge), SW (Sand Wedge) a LW (Lob Wedge). Wedge slouží ke krátké hře. Každá wedge má jiný sklon úderové plochy. Abyste správně zvolili wedge, je důležité vědět jaká wedge je vhodná na jaký odpal. SW je vhodná pro hru z bankru (písečná překážka v podobě prohlubně), ale zahrát s ní můžete i krátkou hru před jamkou.

Wedge - šikovná hůl pro krátkou hru nebo přihrávku k jamce. Wedge je velmi specifická hůl, má všestranné použití a záleží na tom, jak dlouhý či krátký odpal potřebujete. Je to taky záchranná hůl, leží-li váš míček například v roughu (čteme rafu - tráva nebo jiná vegetace mimo fairway, bývá různě vysoká a hustá a jejím účelem je potrestat hráče za chybnou ránu ztížením další rány).

Putter - patr. Poslední a někdy nejdůležitější hůl v bagu. Patr slouží k "doklepnutí" míčku do jamky. Patr vám tedy může zajistit vítězný úder! I patry se dělí na různé varianty. Je to velmi pocitová hůl. Nedá se jen tak doporučit, záleží na každém hráči, co mu vyhovuje nejvíc.

A teď už se dostáváme k otázce: Jaký typ želez si mám vybrat?

Výběr želez se váže na vaši hráčskou úroveň, případně na to, jak moc vás golf baví a jak často se chystáte hrát. Hráče je možné rozdělit do 4 kategorií:

Jsem začátečník a budu hrát rekreačně.

Určitě oceníte, když vám hole budou pomáhat i při méně přesném zásahu. Potřebujete v první řadě dostat míček do vzduchu, aby i při volnějším tempu letěl co možná nejdál. Pro tento případ doporučujeme železa s větší hlavou hole (úderovou plochou) a vyvážením rozloženým co nejvíce do stran a ke dnu hole. Těmto železům se říká "oversize" a z naší nabídky pro rok 2012 patří do této kategorie například TaylorMade RocketBallZ, Callaway RAZR XF nebo Mizuno JPX HD.

Jsem sportovní typ a chystám se pořádně začít trénovat.

Myslíte-li to s golfem opravdu vážně, nesmíte se bát akceptovat výzvy. Železa pro začátečníky rovnou přeskočte a zaměřte se na tzv. "Game Improvement" hole, se střední velikostí hlavy hole umožňující lepší zpětnou vazbu, zatímco stále i méně přesné zásahy letí solidně rovně a daleko. Lépe se s těmito středními holemi také hraje z krizovějších pozic, jako je vysoká tráva, bankry atd.

Už chvíli hraji, mám HCP 20-30 a stále se zlepšuji.

Máte již vypracovaný a stabilnější švih, než úplný začátečník. Pro další zlepšování musíte lépe vnímat hru. Vaše hole musíte cítit jako by byly vyrobeny přímo pro vás. Doporučujeme hole se střední velikostí hlavy umožňující lepší zpětnou vazbu. Před koupí nových holí určitě doporučujeme si je vyzkoušet buď v naší prodejně, nechat si zaslat testovací hůl nebo vyzkoušet u přátel. Lépe se s těmito středními holemi také hraje z krizovějších pozic, jako je vysoká tráva, bankry atd. Vhodná železa jsou Callaway Legacy, Callaway RAZR X Black, Callaway RAZR X, TaylorMade R11, Wilson Ci11, Mizuno JPX800 nebo Titleist AP1.

Mám HCP pod 15.

Pro koupi nových holí je zcela klíčový pocit. Pro dosažení maximálního efektu hry doporučujeme navštívit libovolné fitting centrum nebo Demo Den a hole před koupí vyzkoušet. Optimální je, pokud můžete otestovat více variant hlav, shaftů a výsledky porovnat. Jednu takovou možnost máme v našem obchodě v Ropici. 30 minut na analyzátoru švihu vyjde na 500 Kč, které dostanete následně jako slevu na nákup holí. Máte však jistotu, že vám hole budou sedět. Do této kategorie patří Mizuno JPX 800 Pro, Mizuno MPseries, Titleist AP2, TaylorMade MC, Callaway RAZR X Forged nebo Callaway RAZR X Tour.

Nenašli jste co jste hledali?

Nezoufejte, jsme tady pro vás! Můžete nám zavolat na 773 500 300, nebo napsat email na info@golfprovsechny.cz, případně využít online chat v pravém dolním rohu.

ZPĚT na úvodní stránku golfového průvodce.

Proč nakoupit u Golf pro všechny.cz?
opravdu skladem

Máme své vlastní sklady s dostupností zboží on-line.

Nadstandardní servis

Zakládáme si na nejlepším hodnocení zákazníků

Skvělé ceny

Rádi pro Vás dorovnáme cenu konkurence.

Rychlé odeslání

Skladové zboží nejpozději následujíci prac. den.