Jak vybrat shaft

Jednou z nejdůležitějších věcí na golfových holích jsou shafty. Těch je nepřeberné množství, a to nám dává spoustu možností na výběr.

Materiály shaftů

Pro zjednodušení jsou shafty rozděleny na dvě specifikace a to ocel nebo grafit. V dnešní době se pomalu objevují shafty, u kterých se materiál nebo vlastnosti materiálu kombinují. Většinou se jedná o speciální příplatkové shafty.

Tvrdost shaftu (tzv. flex)

Tuhost shaftu (flex) se určuje podle rychlosti švihu, tempa a samozřejmě parametry hráče. Správně zvolená tuhost může hráči zpřesnit a prodloužit údery.

LL Ladies Lite (odlehčený shaft)
L Ladies (lehký shaft, někdy značen W)
A Light/Mature (lehký pánský shaft, někdy značen M)
R Regular (nejpoužívanější shaft, střední tvrdost)
S Stiff (tvrdý shaft)
XS Extra Stiff (nejtvrdší shaft)

Torze

Torze (zkrut) určuje, jak moc je shaft náchylný ke zkroucení během golfového švihu. Pro hráče s plynulým švihem se standardně doporučuje shaft s vyšší torzí. Kdyby měl hráč shaft s nízkou torzí, hrozilo by, že trajektorie bude až příliš nízká. Pro hráče s agresivnějším tempem se naopak doporučuje nižší torze, která pomůže hráči se stabilitou švihu, tím pádem i se stabilitou úderů. Opět - kdyby měl hráč a agresivním tempem vysokou torzi na svém shaftu, hrozilo by, že budou údery méně stabilní a měly by tendenci lítat spíše do FADE.

Kickpoint

Kickpoint určuje hlavní bod ohybu shaftu. Jednoduše řečeno - nízký kickpoint vám pomůže zvýšit trajektorii rán, a naopak vysoký kickpoint vám sníží vaše rány.

Hmotnost shaftu

Hmotnost shaftu se pohybuje od 45g (nejlehčí grafit) do 131g (nejtěžší ocel). Volba váhy shaftu je opět závislá na tempu vašeho švihu a na silových možnostech hráče.

Uchycení shaftu

Shafty mají různé průměry, proto ne všechny shafty lze použít na všechny hole. Shafty se také dodávají s koncovkami pro snadnou výměnu/změnu nastavení hlavy hole. Nejčastěji u driverů, dřev a hybridů. Tyto koncovky nejsou kompatibilní mezi jednotlivými výrobci, často ani mezi jednotlivými modely holí.

Shrnutí

Shafty se dají sehnat přibližně od 50 různých výrobců, kteří nabízejí stovky různých shaftů v dalších specifikacích. Tím se klidně můžeme dostat až na číslo kolem 5000 různých druhů shaftů. Jak zvolit ten správný právě pro Vás? Jsou určité tabulky, podle kterých se dá vybrat. Ty obsahují výpočty optimální rychlosti hlavy hole, délky odpalu, vzletového úhlu, výšky a spinu. Díky tomu jsme schopni poradit i na dálku, ale je to vždy jen odhad, a proto je nejlepší si dané specifikace vyzkoušet. Právě díky "Custom fittingu" jsme schopni vybrat z tak velké škály shaftů ten pravý pro vás.

Proč nakoupit u Golf pro všechny.cz?
opravdu skladem

Máme své vlastní sklady s dostupností zboží on-line.

Nadstandardní servis

Zakládáme si na nejlepším hodnocení zákazníků

Skvělé ceny

Rádi pro Vás dorovnáme cenu konkurence.

Rychlé odeslání

Skladové zboží nejpozději následujíci prac. den.